Saut De Chat (Monkey)
-Simple: kładziemy ręce na przeszkodzie i przelatujemy ją mając nogi złączone i podkulone pod klatkę piersiową
-Middle: po dynamicznym nabiegu i wcześniejszym wybiciu z jednej nogi wykonujemy monkey vaulta z nietypowym ułożeniem rąk - na samych palcach. Daje to nam kilka centymetrów wyższe położenie rąk, a w niedługiej perspektywie treningu dalsze i dynamiczniejsze skoki.
-Hard: wszystko podobnie jak zwykle, z tą różnicą, że mocno odpychamy się rękami od przeszkody, by polecieć dalej. Warto wytrenować wykonywanie od razu z jednej nogi.
Tic-Tacs - aby po odbiciu się nogą od ściany lecieć wyżej i dalej, powinniśmy wykonać 2 czynności. Pierwsza to jak najwyższe, ale wygodne i pewne położenie jednej nogi na ścianie i jak najmocniejsze odbicie się nią. Druga to ustawieniu drugiej, zgiętej w kolanie nogi w kierunku, w którym chcemy lecieć. I tu drobny element, a jednak sam zauważyłem, że istotny, a mianowicie skierowanie głowy i wzroku równolegle z drugą, zgiętą nogą.
Saut De Chat (Monkey) z 1 nogi - większość z nas robi monkeya z naskoku na dwie nogi, ponieważ od razu mamy je względnie złączone, a na pewno łatwo je podciągniemy pod klatkę (przeskoczenie to już inna sprawa . Ma to swoje dobre strony, ale zdecydowanie zbyt nas ogranicza. Saut de Chat z jednej nogi pozwala zachować dynamikę biegu oraz robić bardzo długie king-kongi, których nie zrobilibyśmy z dwóch nóg. Teoria jest bardzo prosta: nabiegamy szybko, wybijamy się ok. 1m przed przeszkodą z jednej nogi, drugą robimy wymach w górę, kładziemy ręce na przeszkodzie i jednocześnie łączymy wysoko uniesione w powietrzu nogi. Reszta jest oczywista. Jednak większość osób zaczynających trenować ten rodzaj monkeya wybija się zbyt późno, zbyt pionowo i nie ma czasu na złączenie nóg więc jedynie co sprawniejsi wychodzą z takiego vaulta cało.
Precision Jump
W wolnym tłumaczeniu “skok precyzyjny”. Jedna z technik Parkour. Najbardziej efektowne Precision Jump można wykonać na barierkach (Rail Precision).
Jak wykonać:
Jest to pojedynczy skok, wykonywany z miejsca, gdy stoimy na krawędzi przeszkody. Sam lot nie jest ważny, lecz lądowanie, które powinno zakończyć się tak, aby stać na krawędzi przeszkody śródstopiem (pięty są przed przeszkodą i nie mają z nią styczności), z możliwością zachowania równowagi ciała.
Reverse Vault
Jedna z technik Parkour.
Jak wykonać:
Tego triku można używać podczas pokonywania różnego rodzaju murków. Polega on na wykonaniu przeskoku przez np. barierkę, z wykonaniem obrotu o 360 stopni w fazie lotu.
Roll
Jedna z najważniejszych technik Parkour. Roll wykonywany jest po to, aby przekierować siłę uderzenia o ziemię do poziomu równoległego, a nie prostopadłego w stosunku do niej. Dzięki temu stawy ulegają mniejszym naprężeniom, niż gdybyśmy mieli lądować normalnie. Roll pozwala również na zachowanie “flow”, czyli płynności ruchu, która jest rzeczą najważniejszą w Parkour.
Jak wykonać:
1) Basic Roll: Trik polega na przekręceniu się przez bark tak, aby kręgosłup miał zerową, bądź minimalną, styczność z podłożem. Po przetoczeniu się wstajemy na nogi i kontynujemy bieg.
2) Spin Roll: Trik ten rozpoczynamy, stojąc tyłem do zamierzonego kierunku. Polega na szybkim obróceniu się i wykonaniu Basic Rolla.
3) Jumping Spin Roll: Jak wyżej, trik rozpoczynamy stojąc tyłem. Polega na wybiciu się w tył z wymachem ramion i po zamortyzowaniu rękoma, wykonaniu Basic Rolla.
4) High Jumping Roll: Trik polega na wyskoczeniu pod kątem 85 stopni (w górę), zamortyzowaniu rękoma upadku i wykonaniu Basic Rolla.
5) Long Jumping Roll: Trik polega na wybiciu się pod kątem 30 stopni (w przód), zamortyzowaniu rękoma upadku i wykonaniu Basic Rolla.
Gap Jump
Jedna z technik Parkour, która polega na przeskoczeniu przepaści, dołu itp.
Jak wykonać:
Aby wykonać tą technikę należy wziąć w miarę szybki i zdecydowany rozbieg, po czym przy krawędzi przepaści wybijamy się z jednej nogi, przelatując na przepaścią próbujemy jak najbardziej podciągnąć nogi do brzucha, bądź do tyłu co daje lepszy efekt lotu i lepsze uczucie. Lądujemy wychylając się lekko w przód co powoduje że kończymy Gap’a rollem, co odciąża plecy i stawy.
Speed Vault
Jedna z technik Parkour. Służy do pokonania murków bądź barierek.
Jak wykonać:
Polega na podbiegnięciu z możliwie dużą szybkością do przeszkody, podparciu się jedną ręką (zewnętrzną), gdy jesteśmy już w poziomie. Nogę usytuowaną wyżej dajemy trochę do przodu, by po chwili zamienić nogi miejscami, po czym wylądować na tej samej nodze, z której się wybiliśmy. Vault jest bardzo praktyczny i nawet efektowny. Po opanowaniu techniki twoje flow będzie bogatsze.
Thief Vault
Jedna z technik Parkour.
Jak wykonać:
Polega na przerzuceniu nóg równolegle do przeszkody (może nią być wąski murek, poręcz czy barierka). Nabiegając z boku, wybijamy się, łapiąc przeszkodę jednocześnie ręką, która jest bliżej. Prostujemy nogi, w ostatniej chwili “odpychamy się” drugą ręką od przeszkody.
Turn Vault
Jedna z łatwiejszych technik Parkour.
Jak wykonać:
Zaczynamy Vaulta opierając się o przeszkodę jedną ręką, palce skierowane w naszym kierunku. Przeskakujemy jak przy two handed vaul. Kiedy nogi znajdą się nad przeszkodą dokładamy uchwyt drugą ręką skierowaną tym samym kierunku co pierwsza. Równocześnie obracamy ciało wokół własnej osi w kierunku rąk. Staramy się spowolnić opadanie ciała przenoszac cięzar maksymalnie na oparte ręce, aby mieć czas na ułożenie stóp po drugiej stronie przeszkody (np skaczemy przez barierkę za którą jest spadek i chcemy spokojnie zobaczyć co jest na dole by zeskoczyć bezpiecznie). Lądujemy na obie stopy, ugięciem nóg amortyzując skok, cały czas trzymamy się uchwytu (poręczy, murku). mozemy teraz spokojnie wykonać zeskok na dół lub powrócić przez przeszkodę jakimś vaultem.
Vert Vault
Jedna z technik Parkour.
Jak wykonać:
Technikę tę wykonujemy podobnie jak Two Handa, tyle że nogi przerzucamy przez przeszkodę starając się utrzymać je w pozycji poziomej.
Rocket Vault
Jedna z technik Parkour.
Jak wykonać:
Technikę tę wykonujemy podobnie jak One czy Vert, róznica jednak polega na tym że pokonując przeszkodę One Handem, utrzymujemy nogi w pozycji pionowej, jedną ręka dotykając stopy.
Underbar
Jedna z technik Parkour
Jak wykonać:
1) Na początku traceur podbiega do przeszkody
2) Tuż przy niej przygotowuje się do przeskoku pod nią
3) Wygina się trochę do tyłu
4) Najpierw przelatują nogi, następnie łapie się przeszkody rękami (należy biec w miarę szybko, by rozpęd wyrzucił w przód, by nie zahaczyć plecami)
5) Ląduje i kontynuuje bieg
Istnieje też wersja Underbar 360, różni się tym, że przy przelatywaniu pod poręczą wykonujemy obrót o 360 stopni.
Wall Run
Z ang. wall - ściana, run - biegać – jedna z technik Parkour.
Jak wykonać:
Polega na wdrapaniu się na ścianę, która jest zbyt wysoko, aby chwycić jej krawędź z ziemi. Technika ta może być stosowana w dwóch celach: wejścia na coś lub przebiegnięcia nad przeszkodą. W przypadku wchodzenia biegniemy na wprost ściany i po niej stawiamy kilka kroków, jednocześnie odpychając się w górę. Jeśli chcemy pokonać jakąś przeszkodę (murek lub barierkę przylegającą do ściany, a nawet stojącego człowieka) biegniemy pod kątem ok. 30 stopni w stronę ściany i stawiamy na niej kilka kroków (zwykle jest to od 2 do 4). Od Wall Runa wywodzi się także Wall Flip.
Wall Grab 360
Jedna z trudniejszych technik Parkour.
Jak wykonać:
biegniemy w stronę ściany, po czym w pewnej odległości od niej wyskakujemy obracając się 360 stopni, a następnie łapiemy się rękoma ściany.
Ostatnio edytowany przez adas (2011-09-04 19:35:14)
Offline